Porady

Uzyskiwanie precyzyjnych projektów technicznych

Bardzo często w przemyśle dochodzi do sytuacji, gdy pewien komponent lub maszyna specjalistyczna, zaprojektowana indywidualnie według spersonalizowanych wytycznych zamawiającego – nie jest już dostępny na rynku. Zwłaszcza jeśli urządzenie wyprodukowane zostało na wyłącznie zamówienie jednego odbiorcy, uzyskanie dostępu do oryginalnych zamienników prosto od producenta często okazuje się niemożliwe. Czasami także dochodzi do zagubienia precyzyjnej i potwierdzającej sposób budowy dokumentacji technicznej i projektowej, na podstawie której możliwe byłoby wykonanie od podstaw zamiennika według pojawiających się potrzeb.

Kiedy zastosować inżynierię odwrotną?

W takich chwilach szczególne zastosowanie znajduje inżynieria odwrotna, w której stosuje się te same metody pomiarowe i obrazowania jak przy skanowaniu przestrzennym, ale efekt jest odwrotny – czyli dokonuje się skanowania już zbudowanego obiektu po to, aby przygotować do niego dokumentację techniczną i projekt, a następnie wyprodukować ewentualnie wtórnik lub zamiennik. Nowoczesne urządzenia nie wystarczą jednak, aby inżynieria odwrotna spełniła w całości swoje zadanie. Bardzo ważna jest obsługa tych urządzeń, a w szczególności programu komputerowego, przez wykwalifikowanego i przeszkolonego inżyniera.

Co będzie nam potrzebne?

Projekty czy dokumentacja techniczna, która jest efektem końcowym takiej odwróconej inżynierii, może posłużyć chociażby do stworzenia zamienników potrzebnych podzespołów. W sytuacji zużycia się elementów eksploatacyjnych lub nagłej usterki i uszkodzenia mechanicznego części, nie trzeba oczekiwać wiele tygodni na dostawę analogicznego modelu, ale możliwe jest samodzielne wyprodukowanie zamiennika całkowicie pokrywającego się parametrami z oryginalną częścią – szybko, tanio i na miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *